Ekşi mayalı ekmeklerinizi 3 gün oda sıcaklığında, 25-30 gün arasında buzdolabında, 3 aya kadar buzlukta saklayabileceğinizi biliyor muydunuz?

HİKAYEMİZ

Bir grup deli ama eğlenceli, duygusal ama hırslı bir ekibiz. Kimimiz futbol hastası, kimimiz sinema. Kimimiz’in boş vakitlerinde oyun oynamaktan eli ağrıyor, kimimizinse tinder’da sağa sola kaydırmaktan. Aslında bakarsanız aslen yazılım sektöründeyiz, oyun geliştiriyoruz. Peki nasıl oldu da yazılım sektöründe bu sektöre böylesine bir dik geçiş yaptık.

 

Yazılım firmamız daha önce Marmaristeydi. O zamanlarda girişimci ruhu ile yoreselurunler.com’u yayına almıştık. Ama o zamanlar gıda sektörü ile ilgili pek bir bilgimiz yoktu. “Satıcı değiliz yiyiciyiz” durumundaydık. Sadece yatırım yaparak, pek anlamadığımız bir işe girişmenin sonucunda işler istediğimiz gibi gitmedi ve sitemizi kapattık. Fakat bir gün tekrar siteyi aktif etme umuduyla domain adresini elimizde tuttuk.

 

Patronumuz iş görüşmeleri ve geziler dolayısıyla sürekli yurt dışına çıkıyordu. (Patronumuz diyorum sanki bu yazıyı ben yazmıyorum Artık kimliğimi belli ettiğime göre yazının devamını ona göre yazabilirim.) Bu geziler sırasında bir çok ülkede farklı ekmek çeşitleri olduğunu ve bu ekmeklerin aromalarının farklı olduğunu gördüm. Dünya’da en çok ekmek tüketen ülkelerin başında olmamıza rağmen benim bugüne kadar yediğim ekmekler çabuk bayatlıyor ve soğuduğu zaman bir tad vermiyordu. İtalyada pizza yiyene kadar pizza’nın ne olduğunu bilmediğimi anladım. TV reklamlarına çıkan bir çok ünlü markanın pizzalarını yediğimde mideme oturduğunu hissediyordum. İtalyada ise “aaa bu pizzadan denemedim” “burası butik pizzacıymış burdanda yemeliyim” “bak burda kuyruk var kesin güzeldir” diye diye patlayana kadar Pizza yememe rağmen midemde bir yanma ve şişkinlik olmadığını farkettim.

 

“Neden ben böyle pizza yiyemiyorum. Çanakkale’de hadi yok başka şehirlerde de yok mu?” sorusu kafamın içinden gitmiyordu. Biraz araştırdıktan sonra ülkemizde de güzel ekmek ve pizza yapan yerler olduğunu gördüm ve bu beni çok sevindirdi. Fakat ne yazık ki bu butik yerlerin sayısı çok fazla değildi ve yaşadığım şehirde yoktu. İnternette pizza tarifleri araştırmaya başladım. Mutfak bilgim çok azdı. Evet elimin bir lezzeti vardı, ilgim vardı ama bu hobiden öteye gidememişti. İlk yaptığım pizzalar tabiki çok kötü oldu, hatta bazıları yenmeyecek durumdaydı diyebilirim. Ben şekline, hamurun tam pişmemesine, üzerinde ki malzemeleri yakmaya pek takılmıyordum. Hamurda aroma yoktu çok standarttı. Bu işe çok kafayı taktım. Internet üzerinden online eğitimlere katıldım, kitaplar aldım ve pizzalar bir tık gelişmeye başladı. Fakat hala o lezzetin çok gerisindeydim. Bir gün tariflerin birinde gezinirken “Elinizde sourdough starter yoksa biga methodu ilede yapabilirsiniz” yazıyordu. İlk “Biga” kelimesini görünce “Bizim bigalılar pizzada method mu bulmuşlar alla alla” diye içimden geçirmedim değil. Yani şöyle bir 10 saniye kadar bunu düşündüm Sonra mother yeast ile tanıştım. “Mayaların anneside mi oluyormuş” derken birden kendimi fermantasyon süreçlerinde buldum.

 

Yazılım kökenli olduğumuz için teknik konular ilgimi çekmeye başladı ve işin rengi değişti. Sıcaklığın önemi, ön maya hazırlama, sıcak fermantasyon, soğuk fermantasyon derken kendimi bu işten alamaz oldum. Yazılım, oyun beni heyecanlandırmıyordu. İş çünkü sadece interneti aç tarif öğren uygula değildi. Ekşi maya dünyası çok farklıydı.

 

centered image

 

Bu şekilde ekşi maya, fermantasyon, probiyotik ürünlerle tanışmış oldum ve ofiste herkesi tanıştırdım.

 

Tam bir yıl ar-ge çalışmaları yaptık, 1000 üzerinde hamur denedik , bizimle beraber kendini geliştirmeye, öğrenmeye açık ustaları da bulduktan sonra Çanakkale Merkez’de B&B Pizzayı açtık.

 

B&B Pizzayı açtığımızda bu kadar ilgiyle karşılaşacağımızı asla beklemiyorduk. İnsanlar gerçekten doğal, organik ve yöresel ürünlere değer veriyorlardı. Kısa bir süre sonra dükkanda Ekşi mayalı ekmek, grisini, tost melba ve kurabiye yapmaya başladık. Tüm yaptığımız ürünler çok beğenildi. Çok merkezi bir yerde olmamamıza rağmen ürünlerimiz erken saatlerde bitiyordu.